A 98-as InterMot-on bemutatott R6-os modell úttörőnek számított az akkor kevésbé előtérbe kerülő 600-as szupersport kategóriában. Az akkoriban megalkotott modell fő ismérvei: a 15000 percenkénti fordulatra képes blokk nyújtotta minden eddiginél nagyobb teljesítmény, kiváló fékhatás és a könnyűfém hídváz volt.
|
|
A 1999 óta megjelent változat 2005-ig két nagy átalakításon esett át, az egyik a 2001-ben, majd a másik nagy átalakítás 2003-ban következett be. A 2003-as modell benzinbefecskendezőt kapott, 3 lóerővel nagyobb teljesítménnyel és 5 kilóval könnyebb géppel mutatkozott be a Yamaha. Rá két évvel a 2005-ös modell legszembetűnőbb újdonsága, az új 41 mm belsőcső-átmérőjű fokozatmenetesen állítható felfordított teleszkópvilla, a 2004-es R1-től örökölt első fékrendszer, és a kategóriájában jobban elterjedt 120/70-17-es első gumi, – az eddigi 120/60-17-es helyett.
|
Az új hátsó rugóstagnál is külön-külön állíthatjuk a lassú és gyors berugózási csillapítást. |
Az új modellnél a Yamaha célja, hogy a 600-as kategóriában az egyik legjobb, legsportosabb, pályaorientált gépet varázsoljon a hangvillások kedvelőinek. Eredményül a hangvillások mindent bevetve, egy az előző modellhez képest szinte teljesen átdolgozott modellt hoztak létre.
Még a 600-as versenygépek számára is irigylésre méltó technikai adatokkal mutatkozott be az R6R. A minden eddiginél nagyobb fordulatszám-tartomány, a 130 lóerőt meghaladó teljesítmény, – már a tényleges bemutatkozása előtt is – ámulatba ejtette az érdeklődőket. Hozzá kell tenni, hogy a sajtókonferencián publikált piros tartomány kezdő értékeként megadott 17500 fordulatszámérték inkább marketingesek fantáziájának szüleménye volt, de a tényleges 16000-es percenkénti fordulatszámérték is a dobogó legfelső fokára emeli az új modellt.
Nem titok, hogy a versenysportból, a MotoGP-ből egyre több újdonságot raknak az utcai sportgépekbe. Az ínyencségek között szerepel a YCC-T (Yamaha Chip Controlled Throttle) névre hallgató új elektronikusan vezérelt fojtószelep működtetés, ami a 2005-ös R6-nál alkalmazott vákuum mozgatású szekunder fojtószelep rendszert váltotta le. A gázmarkolat és a pillangószelepek közötti összeköttetést nem mechanikus úton oldották meg, hanem egy központi számítógép látja el az összeköttetést. A gázmarkolat mozgását, a fojtószelep szöghelyzetét figyelő szenzorok, a külső tényezők (levegőhőmérséklet, üzemi hőmérséklet, főtengely pozíció, sebesség, légnyomás, dőlés érzékelő) figyelembevételével vezérli a központi számítógép a pillangószelepeket. Az új rendszernek köszönhetően sima egyenletes gázreakciót értek el a fejlesztők a teljes fordulatszám-tartományban. Emellett nem mellékes, hogy ezt a fejlesztést egyenesen a MotoGP-n menő M1-es fejlesztéséből adaptálták. Egy másik újdonság, a dupla befecskendező rendszer alkalmazása, melynél a második befecskendező csak magasabb, 8000-res fordulatnál kel életre, hogy biztosítsa az optimális benzinmennyiséget magas fordulaton.
|
|
2005-ben az R6 kezelhetőségét, kanyar bemeneteli stabilitását a megmaradt hagyományos kuplung gyengítette. 2006-ra viszont a sokat hiányolt anti-hopping (csúszó kuplung) is az R6R-re került. Ez azért volt fontos, mivel váltás során keletkezett túlzott nyomatékot nem engedi hátsó kerékre, ezzel javítja a motor stabilitását a kanyarba bemenetelkor. A nagyobb fordulatszám elérése, és súlycsökkenés érdekében titánium szelepeket használtak. A sűrítési arányt az eddigi 12,4-ről 12,8 bar-ra emelték. A hihetetlen fordulatszintet produkáló erőforrás kerámia kompozít bevonattal ellátott hengereinek furatát 1,5 mm-rel, 67 mm-re növelték, míg lökethosszát 2 mm-rel, 42,5 mm-re csökkentették. Az új könnyebb dugattyúk,s a könnyebb főtengely is hozzájárult az erőforrás pörgösebbé tételéhez.
|
|
Így lett az eredmény feltöltött airbox-szal 133 Le 14500-as fordulaton. A tavalyi R6-os megőrizte vezető helyét nyomatékosság tekintetében is. Az R6R alul és középtartományban nem tol annyira, mint az előző modell, de ennek hatásait inkább csak utcán érzékeljük. A pályán egyértelműen a csúcsteljesítményre, magas fordulatszám szintre kihegyezett gép veszi át a vezetést. Az R6R 8000 fölött kezd igazán életre kelni, harapófogait a 10.000-res fordulatszám tartomány felett kezdi kiereszteni, majd 12000-res fordulatszámtól oly mértékben húz, hogy akár egésznapos vigyort varázsol használója arcára.
|
|
A technikai újítások mellett nem elhanyagolható, hogy milyen csomagolásba helyezik az új modellt. Az eddigi kisebb alakítások helyett a hangvillások 2005-ös modellt szinte teljesen átformálták. Szinte egy csavar sem maradt a helyén. A R6-hoz képest sokkal sportosabb, agresszívebb kinézetű, karcsú, merészebb vonalak láthatók az R6R-en.
Minden apró részletnek megvan a maga funkciója. A minél jobb leszorító erő és legjobb ellenállás kialakítása érdekében nyitottabb, az oldalidomon található leszorító szárnyakat találhatunk. Az új oldalburkolaton a jobb hűtés érdekében egy-egy légelvezető csatornát alakítottak ki.
Az új első ikerfényszóró még sportosabbá tette az eddig se kezesbárány kinézetét keltő vadorzót. A két fényszóró között elhelyezett légbeömlő nyílás, a háromszög alakú plexi csúcsában elhelyezett helyzetjelző lámpa, a tűhegyes hátsó faridom lenyűgöző összhatást nyújt. Az új benzintartályon kapott helyet a légszűrőház műanyag burkolata. A hátsó hegyes faridomon új 24 LED-ből álló hátsó lámpa van. A pályázók örömére a hátsó lábtartók, a rendszámtábla tartó könnyedén leszerelhető, és a szinte csak díszként funkcionáló utas- ülésen gyári ülésborítót találunk. A hátsó ülés alatti tárolórészbe egy márkásabb szivar, és egy öngyújtó is elfér, többet e tárolóhelytől ne nagyon várjunk.
|
|
Az R6-os oldalsó kipufogódob elhelyezése idejét múlt lett, ezért a MotoGP M1-eséhez hasonlóan -a tömegcentralizáció miatt – középre, a blokk alá helyezték el a kipufogó rendszert. A blokk alatt megbúvó rövid hangtompító titániumból készült, ezért a tavalyi modellnél könynyebb lett. Ahhoz, hogy a csúcsteljesítményre hangolt R6R minél szélesebb fordulatszám tartományban legyen használható Exup szeleppel látták el, amit a hangtompító és a végcső közé helyezetek el.
A műszerfal sem maradt változatlan, az új műszerfal az R1-esen találhatóval mutat rokonságot. Az R6-oson jobb oldalra helyezett fordulatszámmérő az R6R-en krómozott szegéllyel a középpontba került, a 2005-ös modellen eddigi egy LED-es kijelző helyett, kettőt helyeztek el az új modellen. Bal oldalon az aktuális sebességet mérő, és az R6-oson hiányolt digitális órát találunk, míg jobb oldalt a km-számlálót és a napi kilométer számláló mellett a köridőmérő értékeit mutató kijelzőt is megtaláljuk.
|
|
Yamaha YZF-R6 2005-ös műszerfala |
Yamaha YZF-R6 2006-ös műszerfala |
A megnövekedett teljesítmény mellett nem maradhatott el a váz módosítása sem. A futómű megtervezésénél szintén a MotoGP-s tapasztalatokat használták fel. Új, öntött, háromszög alakú alumínium vázat kapott. Az új Deltabox váz anyaga a nagyobb merevség elérése érdekében tavalyi modellnél alkalmazott öntött alumínium mellett préselt alumínium lemezből áll. Függőleges irányban majdnem 50%-kal nőtt a merevsége. A váz kialakításánál a szempont a jobb kezelhetőség, kanyarodó képesség elérése. Ennek érdekében az első kerék kerékterhelését 52,5 %-ra növelték az R6 51%-ához képest. A száraz tömegéből 1 kg-ot sikerült lecsípni – a könnyebb erőforrás– váz miatt. Új teljesen állítható első villát kapott. Az R6-os lengővilla beállítási lehetőségével ellentétben az R6R-en a lassú, és gyors be-rugózási csillapítást külön-külön lehet állítani. Mind a húzó, mind a nyomó csillapítás tágabb határok között állítható. A hátsó rugóstagnál is külön-külön állíthatjuk a lassú és gyors berugózási csillapítást.
A tavalyi és idei modell között szinte nem érezhető különbség a fékhatást illetően. Jól adagolható, azonban harapós fékek teszik tökéletessé a nem mindennapi erőgépet. Egyedüli különbség, hogy más anyagösszetételű fékbetétet használtak. Maradt a 2005-ös modellnél alkalmazott R1-es fékrendszere, vagyis radiális fő fékhenger, szintén radiálisan szerelt féknyereggel kiegészítve. Elől négydugattyús 310 mm-es dupla tárcsa, míg hátul 220 mm-es szimpla tárcsa helyezkedik el.
Míg a 2005-ös modellnél 830 mm-re helyezett ülésmagasság, lábtartó, és a kormányelhelyezés nem tartozott a legsportosabb üléspozíciók közé, addig az R6R-nél azonban változott a helyzet. A 20 mm-rel magasabbra, 850 mm-re helyezett ülés közelebb van a kormányhoz, – az új tervezésű benzintartálynak köszönhetően. A széles villafej alatt elhelyezett kormány radikális, sportosabb üléspozíciót eredményezett.
|
2006-os R6-on maradt az R1-esről származó radiális fő fékhenger, szintén radiálisan szerelt féknyereggel kiegészítve. Elől négydugattyús 310 mm-es dupla tárcsa, míg hátul 220 mm-es szimpla tárcsa található. Az új szélesebb határok között teljesen állítható első villa lassú és gyors berugózási csillapítását is állíthatjuk. |
A két motort összevetve egyértelműen látszik, hogy az R6R minden eddigi 600-as gépet túlszárnyal, előnyeit főként a „pálya ördögei” tapasztalhatják meg. Minimális átalakítással versenygéppé varázsolhatjuk. A konkurens gyártók számára komoly fejtörést fog okozni a modell túlszárnyalása. Az R6 szintén jó kivitelezése miatt inkább azoknak ajánlott, akik a pályán nem akarnak köridő rekordokat felállítani, de a sportos használat miatt nem mondanak le az R6-os kényelmes üléspozíciójáról.
Műszaki adatok Yamaha R6 2005:
Blokk:
folyadékhűtéses, soros 4 hengeres, DOHC
Lökettérfogat:
600 cm3
Furat x löket:
65,5 x 44,5 mm
Kompresszió:
12,40:1
Névleges teljesítmény:
120 Le (13000/min-nál)
Max. forgatónyomaték:
66,4 Nm (12000/min-nál)
Fékek elöl:
310 mm-es, kéttárcsás, négydugattyús radiális nyereg
Fékek hátul:
220 mm szimpla tárcsa, egydugattyús nyereg
Gumi (elől/hátul):
120/70-17 / 180/55-17 col
Tengelytáv:
1385 mm
Villaszög:
24,5 fok
Utánfutás:
95 mm
Méret (hosszúság, szélesség, magasság):
2045 x 690 x 1105 mm
Ülésmagasság:
830 mm
Száraz tömeg:
163 kg
Tank:
17 liter (3,5 tartalék)
Yamaha R6 R 2006:
Blokk:
folyadékhűtéses, soros 4 hengeres, DOHC
Lökettérfogat:
599 cm3
Furat x löket:
67 x 42,5 mm
Kompresszió:
12,8:1
Névleges teljesítmény:
127 Le (14500/min-nál
Max. forgatónyomaték:
66 Nm (12000/min-nál)
Fékek elöl:
310 mm-eskéttárcsás, négydugattyús radiális nyereg
Fékek hátul:
220 mm szimpla tárcsa, egydugattyús nyereg
Gumi (elől/hátul):
120/70-17 / 180/55-17col
Tengelytáv:
1380 mm
Villaszög:
24 fok
Utánfutás:
94mm
Méret (hosszúság, szélesség, magasság):
2040x700x1100 mm
Ülésmagasság:
850 mm
Száraz tömeg:
162 kg
Tank:
17,5 liter (3,5 tartalék)