Az 78 lóerős modellnél maradt a régi verzió, egyedül a teljesítménye lett lefojtva a korábbi modellhez képest. Mindezt a benzinbefecskendező térkép és a fojtószelepház módosításával érték el. A választás lehetőségét az ABS-es, vagy anélküli verzió is növeli. A nálam lévő tesztpéldány már az új S2-es modell volt, mely formáját tekintve drasztikus változást nem mutat az előző modellhez képest, viszont a sok kisebb változtatás tovább csiszolta a hangvillások gyémántját.
|
|
Legfeltűnőbb változás az új fejidom, mely FZ-1-esen található fejidomra nagymértékben hasonlít. A régi Fazernél ez volt az egyetlen olyan pont, ami annyira nem jött be nekem, de a mostani fejidom már sokkal jobb képet mutat. Az ikerlámpa 30 mm-rel lejjebb került, és a plexi formája is megváltozott. A másik szembetűnő változás az ülést érintette, mert a régin sokat kritizálták az utasülés részt. Az új ülés párnázása puhább lett és kevésbé csúszós, így ritkábban fordul elő, hogy az utasunkat egy intenzívebb fékezéskor a nyakunkban találjuk. A vezető az ülésre ülve hosszú távon is kényelmes testtartást vesz fel, így szinte teljesen egyenesen ülünk a gépen. A kormány sincs túl messze, 160-170 km/óráig nem kell előre dőlni. A lábtartók pozíciója eléggé lent helyezkedik el, így ez is növeli az utazási komfortot, igaz a dönthetőséget valamelyest korlátozza, de a lábtartócsavarok előtt úgyis a közép-sztender szikrázása jelzi a határt.
|
|
Az új plexi szélvédelme szerintem nagymértékben nem változott, azonban 170 km/óra felett érdemes a plexi mögé bújnunk, hogy ne himbálja a szél a sisakunkat. Az új fejidom nemcsak külsőleg, de belsőleg is megújult.
A régi szép kerek, digitális fordulatszámmérős óra helyett az FZ-1-en található digitális km-órából és analóg fordulatszámmérőből álló műszeregység került a gépre. Az új műszerfal napfényben is jobban látható, és több információt jelenít meg a kijelzőn.
A külső feldobása érdekében felnicsík díszeleg mindkét felnin, és a kormánybilincs is esztétikusabb lett.
A legfontosabb módosítás a blokkot érte, az Euro 3-as normák elérése érdekében. Így az R6-osból származó erőforrás befecskendező-rendszerét újraprogramozták, és a kipufogó rendszer is némi átalakításon esett át. Három, nagyobb méretű méhsejt szerkezetű katalizátorral látták el. Az 2005-ös R6-osból származó blokk a korábbi szupersport géphez képest közel 20%-al csökkentett teljesítményt ad le alacsonyabb, 12000-res fordulatnál és a nyomatéka maximumát is 2000-res percenkénti fordulattal hamarabb, a 10.000-res fordulatszámértéknél adja le, ami 63,1 Nm. A megváltoztatott befecskendező térképnek köszönhetően a gyakorlatban úgy éreztem, hogy az alsó- és középtartományban is kicsit több lőerőt irányítok a jobb kezemmel. Már 3000-res fordulat felett jól reagált a gázkar mozdulataira, de az igazi élvezetet most is csak 8000 fölött nyújtja az FZ-6. Teljesítménye már tapasztalt pilótát igényel, a kezdők és újrakezdők számára inkább a kisebb teljesítményű blokkal szerelt változat ideális. Az FZ-6-tal is lehet tempósabban haladni, nálam sikerült majdnem elérni az óra szerinti 240 km/óra értéket, ennél tovább nem forszíroztam a végsebességet.
|
|
A nagyteljesítményű blokk mellett és a plusz kilók lefaragása érdekében a már 2004 óta alkalmazott, sportmotorokra jellemző alumínium-öntvény hídvázon nem változtattak, viszont a hozzákapcsolódó régi acél lengőkar helyett, a váz kialakításánál használt eljárással készült erős, hatszögletű alumínium lengővillát alkalmaztak. Ennek köszönhetően csökkenteni tudták hátul a rugózatlan tömeget, és merevebb lett a lengőkar is.
Elől hagyományos elrendezésű teleszkópokra támaszkodik a FZ-6, míg hátul központi rugóstag teljesít szolgálatot. A futómű állítási lehetősége korlátozott, egyedül a hátsó rugóstagok rugó-előfeszítése állítható. Ennek ellenére az első teleszkópok, és hátsó rugóstag hangolását úgy állították be, hogy a hétköznapi felhasználás mellett nem kell megijednünk egy-egy sportosabb motorozás alkalmával sem. A nem túl feszesen hangolt futómű csak gyorsabb kanyarokban kezd egy kicsit himbálózni, viszont a hétköznapokban, túrázáskor nagyobb komfortot biztosít.
Az S2-es fékrendszere sem maradt érintetlen. A korábbi modelleken alkalmazott úszónyereg helyett monoblokkot – egy darabból álló Sumitomo féknyergeket – kapott. Elöl két, 266 mm átmérőjű tárcsát fogja közre a kétdugattyús féknyereg. Hátul a 211 mm-es féktárcsa, egydugattyús féknyereggel párosul. Amikor elhoztam a gépet, azt gondoltam, hogy gyengébb fékekkel szerelték a modellt, de a még bejáratós modell az ezres szerviz után is nálam maradt, és a teszt végére, mire már kb. 700 km-t mentem vele, a bekopott fékekkel ezek után nem volt gond, jól adagolható és a teljesítményéhez elegendő volt a fékhatás. Nemcsak a vezető járhat jól az új modellel, a hátsó utasok kényelmét növeli az is, hogy az alumínium lábtartókonzol lejjebb került, és egy gumiborítást kapott a felületére, megakadályozva ezzel az utas lábának lecsúszását. Az utasnak is kényelmesebb hely jut, hosszabb kiruccanásra is ideális a kis Fazer. Az Yamahán lévő gumik habár nem a legsportosabb beállítottságú motorozást garantálják – Dunlop Sportmax D 252 -, ellenben viszont tartósak. Összességében az új modell egy finomított változata az előzőnek, így kiválóan alkalmas a hegyi szerpentinek, autópályák meghódítása mellett egy-egy pályanapra való kilátogatásra. Az ára egy kicsit borsosra sikerült, 2.178.000 Ft-os, ami már a reg.adót is magába foglalja.